Комунальний заклад «Дошкільний навчальний заклад ( ясла –садок) № 114 Харківської міської ради» знаходиться за адресою: м. Харків, вулиця Монюшко, 5. Функціонує з 1969 року, має типовий проект. Розрахований на 220 місць, працює за Освітньою програмою для дітей від двох до семи років «Дитина» та освітньою програмою для дітей старшого дошкільного віку "Впевнений старт".

З грудня на околиці міста Харкова, в робітничому мікрорайоні сталося довгоочікувана подія - відкрився районний дитячий садок №114. Завідуюча закладу Хом'якова Катерина Борисівна разом з вихователями та помічниками вихователів в цей день приймали перших вихованців п'яти груп. Батьки перших мешканців дитсадка навіть не здогадувались про те, скільки зусиль, кропіткої праці, переживань передували відкриттю садочка, де діти мали почуватися як вдома.

А історія дитячого садка розпочалася з наказу районного відділу освіти від 9 липня 1969 року. Саме цим наказом завідуючою дитсадка була призначена Хом'якова Катерина Борисівна. Це була людина, серце якої було сповнене любові до самих найменших громадян держави. Саме їй, досвідченому педагогу була доручена важка і відповідальна справа _ відкрити навчальний заклад, де будуть виховуватись майбутні космонавти і будівельники, вчителі і військові.

Все довелось робити Катерині Борисівні: і будівельникам допомагати, і бути дизайнером, і садівником. Саме вона домоглася, щоб на кожному майданчику було встановлено дерев'яне обладнання, яке було виготовлено випускниками художньо-промислового факультету інституту мистецтв.

Мріяла завідуюча створити для дітей робітничого району садок радощів, садок-казку. Послідовниця Сухомлинського, вона вирішує серед Кам'яних джунглів заводів-велетнів створити зелений рай з басейном для дітей. З цією метою власноруч та з допомогою однодумців на території садочка висаджуються алеї дерев: каштанова, липова, фруктовий сад, березовий гай. Всю територію садочка обсаджують пірамідальними тополями. Ці зелені насадження, крім фруктового саду, радують дітей і сьогодні.

До 1 квітня 1970 року дошкільний заклад був повністю укомплектований дітьми, 280 маленьких мешканців розмістились у 4 групах раннього віку та у 8 групах дошкільного віку.

Вірним помічником і однодумцем Катерини Борисівни стала Рой Надія Василівна - перший методист дитсадка. Саме вона допомогла завідуючій підібрати досвідчені педагогічні кадри. Маючи спеціальну педагогічну освіту, чималий досвід Надія Василівна велику увагу приділяла підвищенню професійного рівня вихователів.

В той час педколектив працював над проблемою трудового виховання дошкільників. Для успішного виконання поставленої перед педколективом завдання було вирішено розбити квітники, городи, де могли б діти набувати перші трудові навички. Саме завдяки великої кількості зелених насаджень, наявністю басейну на території садка утворився своєрідний мікроклімат. Територія садочка стала красивою. Майданчики оформили для кожної вікової групи, відокремивши один від одного зеленими насадженнями. Міні-стадіон укомплектували спортивним інвентарем.

Завдяки наполегливій праці методиста Рой Н.В. був оформлений методичний кабінет, де була зібрана бібліотека педагогічного досвіду того часу. Деяка методична література зберіглася до наших днів і використовується в роботі вихователів нового покоління.

Дитячий садок на той час був укомплектований талановитими педагогам такими як Усольцева В.І., Крутих Л.І., Заячківська М.Д., Лєва Л.І., Зісер В. Сирова 1.1., Кумицька Л.В.. Таланти вихователів не залишилися без уваги і високої оцінки. Так в 1975 році УсольцеваВ.І. призначена завідуючою дитячого садка №56, а Лєва Л.І., яка мала чудовий голос, стала співачкою оперного театру ім.Лисенка м.Харкова.

В 1977 р. Хом'якова К.Б. пішла на заслужений відпочинок, залишивши я результат свого трудового життя згуртований колектив, який був готовий; розв'язання будь-яких педагогічних задач.

В червні 1977р. районним відділом освіти на посаду завідуючої була призначена Кулакова Валентина Олексіївна.

На заміну досвіду та мудрості прийшла молодість і авангардизм. Валенті Олексіївна не була новачком на ниві педагогіки. Вона на момент призначення мала 10 років педагогічного стажу, два роки з них методисто] дитсадка №134.

Колектив доброзичливо прийняв молоду колегу в свій колектив. Валенті Олексіївна стала продовжувачем традицій, які склались впродовж майже десятиліття і започаткувала нову - книгу пошани, в яку були занесені найпочесніші працівники: Заячківська М.Д., Крутих Л.І., Нечволод Н.П., Канцедал М.С., Єрмоленко Т.І., Мазурі на К.Ф., Погрібняк М.Ф.,Демусені Л.І., Сирова І.І., деякі з них працюють і по сей день у дитсадку.

Молода та енергійна завідуюча розуміла і сприймала нові віяння в педагогіці і активно втілювала їх в життя. Саме за її ініціативою було капітально відремонтовано будівлю садка, сантехніку, замінено паркан з дерев'яного на металевий. Та вона розуміла, що самотуж підтримувати са^ у належному стані не зможе. На допомогу прийшли шефи - завод "Медпластмас і стоматматеріалів", які стали активно допомагати дитячом садку у вирішенні господарчих справ.

В цей період перед колективом дитячого садка життя вимагає розв'язанв проблеми морального виховання підростаючого покоління.

Завідуюча разом з методистом Рой Н.В. розробляє методику і тактику подальшого життя колективу. Розпочали роботу над цією важливою проблемою із зміцнення матеріально-технічної бази. Групи були повністк укомплектовані новим м'яким інвентарем, посудом, дидактичними іграми, іграшками.

Дитячий садок під керівництвом Кулакової В.О. займає призові місця в районі по впровадженню в життя нових технологій. Садок стає базовим закладом для проходження практики студентами педагогічного училища, базі дошкільного закладу проводились методичні об'єднання, семінари дл вихователів району та міста.

Завідуюча та методист велику увагу приділяла підвищенню професійної рівня вихователів. Саме за їх рекомендацією вихователі Янкова К.А., Барабаш В.І., Рижкова Т.С. були направленні на навчання в педагогічне училище, яке вони успішно закінчили.

Педколектив дитячого садка приймає активну участь у житті району, займає призові місця в оглядах-конкурсах, які організовані районним відділом освіти. За результати роботи в цей період районний відділ освіти виносить подяку вихователям Чуприній Л.І., Заячківській М.Д., Гріценко І.В., Шевченко О.І., муз керівникові Крутих Л.І., яка на протязі багатьох років очолювала районне методичне об'єднання для муз керівників.

Літо 1984 розпочало новий етап в житті дитсадка. В зв'язку з переведенням Кулакової В.О. на посаду інспектора по дошкільному вихованню Комінтернівського РВО в дитячий садок на посаду завідуючої була призначена Кулініч Любов Іванівна. Саме їй належало прийняти естафету і продовжувати справу попередниці.

Кулі ніч Л.І. продовжила роботу по благоустрою території садочка, закінчила будівництво павільйонів, які стали окрасою дитсадка. Дитячий садок набув слави найкращого в мікрорайоні, і батьки намагались влаштувати дітей саму в нього. Заклад розрахований на 280 місць, приймав 380 дітей направлених районним відділом освіти. Як би багато дітей не було вихователі самовіддано працювали, зігріваючи всіх своїм теплом.

Йшли роки, мінявся політичний і економічний устрій держави. Відбувалися зміни і в педагогіці. Стала наглядною проблема виховання в національному спрямуванні. З 1991 року дошкільний заклад взяв курс на впровадження української мови.

Перед завідуючою Кулі ніч Л.І. постала непроста задача - бути гідною послідовницею славних традицій дошкільного закладу. Велику увагу вона приділяла озелененню дитсадка. На території садочка з'являються нові клумби, що милували око різнобарв'ям квітів. На місці старого фруктового садка було вирішено розбити город. На городі діти залюбки працювали, набуваючи перші трудові навички, смакували овочами, які виростили власноруч.

Змінюється і зовнішній вигляд будівлі, павільйонів. З першого погляду на споруду садка, павільйонів, розписаних у традиції українського художнього розпису, стає зрозуміло, що це національний садочок.

Педколектив - піонер у справі національного виховання дошкільників неодноразово ділився досвідом з колегами на методичних об'єднаннях, семінарах, що проводились для вихователів району і області.

Минають роки. Життя вносить корективи. Народжуваність в районі зменшилась, і, як результат, зменшилась і кількість груп. Тому завідуюча прийняла рішення переобладнати одну з груп у спортивний зал, де діти і взимку вільно займались фізкультурою. Ще в одній групі розмістився клуб дозвілля для школярів "Зміна".

Новий устрій держави ставить перед педагогами нові задачі. На сучасному етапі колектив працює над проблемами: виховання моральних рис особистості через використання літературної спадщини В.О.Сухомлинського, екологічне виховання дошкільників, ознайомлення дітей з традиціями українського народу.

У вирішенні цих завдань значний вклад вихователів Барабаш В.І.,Гріценко І.В., Калашнік Л.І.,Ламзюк Н.В.,Бабакіної І.М.,Повстян Н.М.,Крутих Л.І., Черв'як О.М., Віхлянцєвої Л.О..

Не стоять осторін і помічники вихователів та інші робітники закладу такі як Єфремова Л.С., Тарнавська Т.Б., Бесєдіна С.Д., Канцедал М.С. Рачковська Т.В.,Гальченко Т.Д.Двлєва О.Л.

В 2003 році завідуючою в дошкільний заклад призначена Ярощук Вікторія-Захарівна. Молода, енергійна, повна ідей завідуюча розпочала свою роботу з' внутрішнього облаштування приміщень дитсадка. Музичний зал, коридори, після ремонту оздоблені сучасними гардинами, набули ошатного вигляду. За активної допомоги батьків у садочку з'явились сучасні іграшки, новий посуд.

Впродовж останніх п'яти років вихователями, під керівництвом методиста Кулакової В.О.,були узагальнені досвіди роботи:

- Крутих Л.І. "Ознайомлення дітей з побутом і традиціями українського народу через музичне виховання"

- Калашнік Л.І. "Використання народознавства на заняттях по ознайомленню дітей з дозвіллям"

- Барабаш В.І. та Гріценко І.В. "Ознайомлення дітей з побутом і традиціями українського народу через народно-прикладне мистецтво"

- Ламзюк Н.В. "Вплив екологічного виховання на розвиток української мови дітей"

- Віхлянцева Л.О. "Розвиток українського мовлення та ознайомлення з природою через усну народну творчість"

Вихователі дошкільного закладу активно впроваджують ці досвіди в практику роботи з дітьми.

За всю історію існування дитячого садка №114 випускниками стали понад дві з половиною тисячі дітей. І розлетілись наші вихованці в широкий світ, стали вчителями, офіцерами, робітниками, бізнесменами. Випускник Лєва Владик став провідним музикантом у ХАТОБі ,лауреат державної премії. Рой Олена також музикант і працює в Харківській філармонії. Наші випускники не забули дорогу в свій дитсадок і приводять сюди своїх дітей, і сподіваємось приведуть і онуків.

Гімн днз №114

1) На вулиці Манюшко є
Казковий добрий дім.
Немає кращого ні де-
Так затишно мені

Як ранком сонечко встає, Садок вітає всіх, Весела музика звучить, Бринить дитячий сміх.

Приспів:

Наш дитячий садок,

Ніби гомінкий дзвінок.

На забаву і гру клич; дітвору.

2) Нас тішать іграшки, книжки
Й куточок, де щодня,

Для всіх щебече залюбки Пташок малих рідня.

Вчимося ми краси й добра

В наставників своїх,

І знаємо - прийде пора

Наслідувати їх.

Приспів:

Кiлькiсть переглядiв: 1002